Følg Sociale-Rettigheder på Facebook og hold dig opdateret
Seneste indlæg på forum

Hjælp.... ny reform

Her stiller du spørgsmål til din situation og får et vejledende juridisk svar.

Hjælp.... ny reform

Indlægaf natasja8888 » tors aug 29, 2013 11:35 am

Hej!

Ved ikke om det hører til her inde men jeg vil spørger om der nogen som er kontanthjælp som har hørt om den nye reform som træder i kraft 2014?


- Jeg er ved at gå lidt i panik, da jeg har hørt, man mister retten til kontanthjælp da de indfører forsørgelse pligt til alle under 30... så sender man her og tænker på om man ikke får nogen penge, når min kæreste har et fuldtid arbejde han tjener godt men, det ikke nok hvis jeg også mister min indtægt ...

Jeg er sygemeldt med personligheds forstyrrelse, social angst, og fobisk angst.

er der nogen som kan hjælpe mig lidt så jeg kan få lidt ro på igen
natasja8888
 
Indlæg: 1
Tilmeldt: tors aug 29, 2013 11:26 am

Re: Hjælp.... ny reform

Indlægaf Louise Schelde » man sep 02, 2013 8:31 pm

Kære Natasja8888,

I henhold til den nye kontanthjælspreform, der træder i kraft den 01. januar 2014 udvides Lov om aktiv socialpolitik § 2 til at gælde både ægtefæller og nu også samlevende. Det vil sige, at samlevende også får gensidig forsørgerpligt, hvis de opfylder betingelserne i Lov om aktiv socialpolitik § 2b. Denne bestemmelse indføres til januar 2014.

Vær opmærksom på, at reglen gælder i de tilfælde, hvor begge samlevende er fyldt 25 år.

Jeg håber det var svar nok. Jeg indsætter § 2b nedenfor.

De bedste hilsner

Louise Schelde Frederiksen

§ 2 b. To personer anses for samlevende efter § 2 a, når
1) de begge er fyldt 25 år,
2) de begge er ugifte,
3) de har fælles bopæl,
4) de ikke er slægtninge i ret op- eller nedstigende linje,
5) de ikke er søskende og
6) betingelserne i stk. 2 eller 3 er opfyldt.

Stk. 2. Det er ud over kravene i stk. 1 en betingelse, at
1) ansøgeren og samboen har et fælles barn,
2) ansøgeren og samboen er eller har været noteret som samlevende i ATP eller
3) ansøgeren og samboen tidligere har været gift med hinanden, medmindre de er blevet separeret eller skilt inden for de seneste 3 måneder.

Stk. 3. Ud over de i stk. 2, nr. 1-3, nævnte tilfælde kan kommunen anse to personer for at være samlevende, når de har et samliv af ægteskabslignende karakter.
Louise Schelde
 
Indlæg: 1142
Tilmeldt: ons jun 15, 2011 5:24 pm


Tilbage til Juridisk forum til kontanthjælp

Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Bing [Bot] og 0 gæster

cron